E91F351VNT122MC50U
Chemi-Con
Product No:
E91F351VNT122MC50U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.863 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz