E91F3J1VND122MAA0U
Chemi-Con
Product No:
E91F3J1VND122MAA0U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.293 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz