E91F3J1VND681MA65T
Chemi-Con
Product No:
E91F3J1VND681MA65T
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.719 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 123mOhm @ 120Hz