E91F421VND102MB80T
Chemi-Con
Product No:
E91F421VND102MB80T
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.435 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 88mOhm @ 120Hz