E91F421VND821MAA0U
Chemi-Con
Product No:
E91F421VND821MAA0U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.149 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 102mOhm @ 120Hz