E92F3J1VSN391MR50T
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VSN391MR50T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 385V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U92F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.575 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 255mOhm @ 120Hz