E92F3J1VSN561MR65T
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VSN561MR65T
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.862 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 178mOhm @ 120Hz