E92F401VNT182MC65U
Chemi-Con
Product No:
E92F401VNT182MC65U
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.011 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 62mOhm @ 120Hz