E92F401VSD152MB80U
Chemi-Con
Product No:
E92F401VSD152MB80U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.5 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C