E92F451VND102MAA0U
Chemi-Con
Product No:
E92F451VND102MAA0U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.725 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 68mOhm @ 120Hz