E92F451VND122MBA0T
Chemi-Con
Product No:
E92F451VND122MBA0T
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.012 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 58mOhm @ 120Hz