E92F451VND152MBA0U
Chemi-Con
Product No:
E92F451VND152MBA0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U92F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.5 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C