E92F501VND471MA65U
Chemi-Con
Product No:
E92F501VND471MA65U
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.72 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 169mOhm @ 120Hz