E92L501VND331MA50U
Chemi-Con
Product No:
E92L501VND331MA50U
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U92L
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.29 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 253mOhm @ 120Hz