E92X351VND821MB50U
Chemi-Con
Product No:
E92X351VND821MB50U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U92X
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.578 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 121mOhm @ 120Hz