Home / Circuit Breakers / EA1-B0-10-020-43E-LB
EA1-B0-10-020-43E-LB
Carling Technologies
Product No:
EA1-B0-10-020-43E-LB
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series E
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL508, UL1077
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 600 V
Voltage Rating - DC 160 V
Current Rating (Amps) 20mA