EBC12HEYS
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC12HEYS
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC12
Number of Positions 12
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C