EBC18DRTH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC18DRTH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC18
Number of Positions 36
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C