EBC19DREH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC19DREH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC19
Number of Positions 38
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C