EBC20DRTI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC20DRTI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC20
Number of Positions 40
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C