EBC26DRYS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC26DRYS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 52POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC26
Number of Positions 52
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C