EBC31DRAH-S734
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC31DRAH-S734
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Color Blue
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.031" (0.79mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC31
Number of Positions 62
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C