EBC36HETH
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC36HETH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Features -
Read Out Single
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Rows 1
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC36
Number of Positions 36
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C