EBC49HETH
Sullins Connector Solutions
Product No:
EBC49HETH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number EBC49
Number of Positions 49
Material - Insulation Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C