
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1CM330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.15295
1.5295
50
0.09177
4.5885
100
0.07752
7.752
500
0.053048
26.524
1000
0.04692
46.92
2500
0.044878
112.195
5000
0.040802
204.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1CM |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 110 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 187 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |