
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1CM331
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.2641
2.641
50
0.18487
9.2435
100
0.158555
15.8555
500
0.118883
59.4415
1000
0.100396
100.396
2500
0.095104
237.76
5000
0.089822
449.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1CM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 595 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |