
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1CM471B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1000
0.090383
90.383
2000
0.085633
171.266
5000
0.080874
404.37
10000
0.076114
761.14
25000
0.071354
1783.85
50000
0.066604
3330.2
100000
0.061845
6184.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1CM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 440 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 748 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |