
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1EHG102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.63745
6.3745
50
0.51034
25.517
100
0.43738
43.738
500
0.346294
173.147
1000
0.291612
291.612
2500
0.273391
683.4775
5000
0.25516
1275.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1EH |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 680 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 782 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |