
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1EM101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.19665
1.9665
50
0.13129
6.5645
100
0.111625
11.1625
500
0.078793
39.3965
1000
0.068951
68.951
2500
0.065664
164.16
5000
0.060743
303.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-1EM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 306 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |