
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HEN470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.37525
3.7525
50
0.28367
14.1835
100
0.247
24.7
500
0.18297
91.485
1000
0.155524
155.524
2500
0.146376
365.94
5000
0.137228
686.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | GA-A (Bi-polar) |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1HE |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 238 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |