
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HHG331
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.4845
4.845
50
0.38798
19.399
100
0.3325
33.25
500
0.263245
131.6225
1000
0.221682
221.682
2500
0.207822
519.555
5000
0.193971
969.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1HH |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 410 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 615 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |