
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HHG332
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.35505
23.5505
50
2.05561
102.7805
100
1.798635
179.8635
500
1.370413
685.2065
1000
1.1991
1199.1
2500
1.156283
2890.7075
5000
1.113457
5567.285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1HH |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.77 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.036 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |