
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HM2R2B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
2000
0.042541
85.082
4000
0.038665
154.66
10000
0.036736
367.36
14000
0.034798
487.172
50000
0.030932
1546.6
100000
0.026096
2609.6
200000
0.025716
5143.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1HM |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 34 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |