
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HM470B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
2000
0.058957
117.914
4000
0.05454
218.16
10000
0.051585
515.85
14000
0.048934
685.076
50000
0.044222
2211.1
100000
0.039054
3905.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-1HM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 130 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 221 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |