
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1JHG102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8335
1.8335
10
1.44875
14.4875
50
1.25571
62.7855
100
1.08661
108.661
500
0.82099
410.495
1000
0.724413
724.413
2500
0.676115
1690.2875
5000
0.651966
3259.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1JH |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 930 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.07 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |