
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1JHG102E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.52
1.52
10
1.197
11.97
50
1.03759
51.8795
100
0.89794
89.794
500
0.678433
339.2165
1000
0.598614
598.614
2500
0.558714
1396.785
5000
0.538754
2693.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1JH |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 930 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.07 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |