
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1JM222
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.0045
20.045
50
1.74971
87.4855
100
1.530925
153.0925
500
1.166448
583.224
1000
1.020652
1020.652
2500
0.9842
2460.5
5000
0.947748
4738.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1JM |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.38 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |