
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1JM330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.1767
1.767
50
0.11799
5.8995
100
0.100225
10.0225
500
0.070756
35.378
1000
0.061902
61.902
2500
0.058957
147.3925
5000
0.05454
272.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-1JM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 130 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 221 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |