
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1VM221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.2641
2.641
50
0.18506
9.253
100
0.158555
15.8555
500
0.11894
59.47
1000
0.100434
100.434
2500
0.095142
237.855
5000
0.08986
449.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1VM |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 350 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 595 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |