
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1VM471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.38855
3.8855
50
0.29374
14.687
100
0.255835
25.5835
500
0.189468
94.734
1000
0.161054
161.054
2500
0.151582
378.955
5000
0.14211
710.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1VM |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 935 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |