
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1VM472
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
1.9038
19.038
50
1.66193
83.0965
100
1.454165
145.4165
500
1.107909
553.9545
1000
0.969418
969.418
2500
0.93479
2336.975
5000
0.900172
4500.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | ECA-1VM |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.72 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |