
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2AHG101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.65075
6.5075
50
0.54093
27.0465
100
0.465785
46.5785
500
0.360639
180.3195
1000
0.310546
310.546
2500
0.29051
726.275
5000
0.275481
1377.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2AH |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 265 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 397.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |