
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2AHG221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
0.97375
9.7375
50
0.8436
42.18
100
0.730075
73.0075
500
0.551589
275.7945
1000
0.486704
486.704
2500
0.454252
1135.63
5000
0.438026
2190.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | ECA-2AH |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 440 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 660 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |