
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2AHG3R3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.1919
1.919
50
0.12825
6.4125
100
0.108965
10.8965
500
0.076893
38.4465
1000
0.067288
67.288
2500
0.064078
160.195
5000
0.05927
296.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2AH |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 540 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 62 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |