
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2CHG100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.3895
3.895
50
0.29469
14.7345
100
0.25669
25.669
500
0.190133
95.0665
1000
0.161604
161.604
2500
0.152104
380.26
5000
0.142595
712.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2CH |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 105 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |