
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2CM101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.76475
7.6475
50
0.6631
33.155
100
0.5738
57.38
500
0.433561
216.7805
1000
0.382556
382.556
2500
0.357058
892.645
5000
0.344308
1721.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | ECA-2CM |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 515 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 875.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |