
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2CM2R2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2356
2.356
50
0.15732
7.866
100
0.13376
13.376
500
0.094411
47.2055
1000
0.082612
82.612
2500
0.078679
196.6975
5000
0.07278
363.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2CM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 53 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90.1 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |