
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2CM330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.4598
4.598
50
0.34789
17.3945
100
0.30305
30.305
500
0.224466
112.233
1000
0.190798
190.798
2500
0.179569
448.9225
5000
0.16835
841.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | ECA-2CM |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 235 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 399.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |