
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2CM3R3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.21185
2.1185
50
0.1482
7.41
100
0.12711
12.711
500
0.095304
47.652
1000
0.080484
80.484
2500
0.076247
190.6175
5000
0.07201
360.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | M-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2CM |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 66 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 112.2 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |