
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2EHG2R2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.27265
2.7265
50
0.19114
9.557
100
0.16378
16.378
500
0.122816
61.408
1000
0.103712
103.712
2500
0.098258
245.645
5000
0.092796
463.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | NHG-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | ECA-2EH |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 29 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 43.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |